Історія кафедри

Кафедра українознавства та лінгводидактики була заснована у вересні 1976 року.

Першим завідувачем кафедри (тоді російської та української мов) була кандидат педагогічних наук Зоя Федорівна Орєхова. Кафедрою було розроблено навчальні плани, підготовлено методичні вказівки до них, розроблено спецкурс «Методика преподавания русского языка как иностранного».

З 1980 по 1985 рік кафедрою завідувала кандидат філологічних наук Ніна Павлівна Банковська, яка в 1989 році захистила докторську дисертацію й у подальшому працювала професором на кафедрі.

З 1985 до 2012 року кафедрою керувала кандидат філологічних наук Лідія Леонідівна Блохіна.

З 1986 року на кафедрі працювали інтенсивні курси з вивчення російської мови, слухачами яких були громадяни Данії, Іспанії, Польщі, США, Болгарії та інших країн. З 1990 року в ОНАХТ, на кафедрі українознавства та лінгводидактики організовано підготовче відділення іноземних громадян, де провідними дисциплінами є українська та російська мови.

З 1991 року з прийняттям нашою державою «Закону про мови в Україні» кафедра українознавства основну увагу зосередила на розробці науково-дослідної теми «Розвиток і функціонування української мови та культури в південних регіонах України». За результатами розробленої теми було проведено Всеукраїнську конференцію (1993), видано матеріали доповідей у 2 томах.

У різні роки на кафедрі працювали: В. К. Березінський (відомий одеський поет), Г. М. Іщенко, С. С. Карцева, А. В. Яцишина, Н. І. Кутузова, Н. Б. Чибар, Л. Л. Шатова, Л. О. Зуєва, А. О. Черемісіна, Г. М. Войтенко, С. М. Тодорова.

Колектив кафедри впродовж багатьох років був організатором всеукраїнських науково-методичних конференцій з питань гуманізації та гуманітаризації вищої освіти, організації виховної роботи у вищій школі. Результатом проведених конференцій стали 12 томів виданих матеріалів, а також 3 колективні монографії.

History2Викладачі кафедри розробляють нові навчальні програми, створюють посібники з відповідних дисциплін. За декілька останніх років підготовлено та видано навчальні посібники «Первые шаги в Украине», авторами яких є Л. Л. Блохіна й Г. І. Віват; методичний посібник для вдосконалення володіння українською мовою викладачами, співробітниками й аспірантами ОНАХТ, монографія Г. І. Віват «Лірика дисидентів в інтертекстуальному полі множинності».

З 2 квітня 2012 року кафедру очолює доктор філологічних наук, професор Ганна Іванівна Віват, яка захистила докторську дисертацію в 2011 році. Під її керівництвом колектив кафедри продовжив активну наукову і методичну роботу: розроблено нові навчальні програми та нові дисципліни («Світова культура і мистецтво», «Українське наукове мовлення»), оновлено та створено посібники із цих навчальних дисциплін.

Тільки за останні декілька років професором Г. І. Віват підготовлено й видано такі монографії: «Лірика дисидентів в інтертекстуальному полі множинності»,  «З роси, з води і з кетяга калини… Поезія Ігоря Калинця»,  «Наукова поезія XX століття», «Семантика художніх символів у поетичному просторі Василя Стуса», «Словник-довідник старовинних і діалектних назв страв, продуктів, харчових виробів та кухонного начиння різних регіонів України». Доцент О.І. Южакова в 2014 році випустила «Російсько- український словник-довідник наукових і технічних термінів холодильної техніки (холодильні машини і теплові помпи)». Викладачі кафедри розпочали роботу над словником-довідником технічних термінів харчової промисловості.

Колектив кафедри веде активну наукову роботу, бере участь у наукових конференціях різного рівня. Сьогодні кафедра українознавства та лінгводидактики веде роботу у двох напрямах:

1) наукова розробка сучасних методів і форм навчання української мови, української та зарубіжної культури;

2) дослідження соціальних чинників розвитку української культури (літературознавство, українознавство, історіософія, етнографія, фольклор).

На кафедрі українознавства та лінгводидактики читаються такі дисципліни: «Українська мова (за професійним спрямуванням)», «Українське наукове мовлення»,  «Світова культура і мистецтво», «Українська та зарубіжна культура», «Українська мова як іноземна», «Русский язык (для иностранных аспирантов)».

Одним із досягнень кафедри українознавства та лінгводидактики цього періоду є підготовка, участь і перемоги студентів нашої академії в Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Т. Г. Шевченка. Підготовку студентів до конкурсу очолили професор  Г. І. Віват, викладач О. В. Шевчук, доценти Я. В. Машарова й  О.І. Южакова.  Копітка робота сприяла високим результатам:  у 2013 році студентка Чередниченко Єлизавета зайняла призове ІІІ місце в обласному етапі конкурсу.  А  в  2014-2015 рр. у фіналі V Міжнародного конкурсу імені Т. Г. Шевченка призові ІІ і ІІІ місця зайняли відповідно студентки Авдєєва Аліна і Маркова Ганна.

DSC01440-300x169В 2015–2016 рр. на обласному етапі VI  Міжнародного конкурсу імені Т. Г. Шевченка I, ІІ і ІІІ місця завоювали студентки Жердецька Тетяна, Маркевич Лариса і Кручек Руслана.

History1Однією із найдавніших традицій, яка існує на кафедрі, є активна навчально-виховна робота серед українських та іноземних студентів. Щорічно на кафедрі проводиться багато заходів, зокрема «День рідної мови», «Свято слов’янської писемності та мови», «Шевченківські дні».

Ще одним починанням кафедри стала «Літературна вітальня». Кожне її засідання викликає невдаване зацікавлення у студентів і співробітників академії. Всі, хто любить  лірику, вміє та хоче декламувати, пише вірші або прозу, знаходить у  нашій «Вітальні» розуміння, підтримку й допомогу. За цей час ми провели засідання «Літературної вітальні» на теми: «Поетичний образ жінки», «Що водить сонце і світила…(до дня Святого Валентина)», «Поезія – це завжди неповторність», «Екологія душі», «День Святого Миколая: традиції та сучасність», «Лови летючу мить життя… (О. Олесь)» тощо.History3

Найбільший резонанс отримало засідання «Літературної вітальні», присвячене життю і творчості Великого Кобзаря (до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка). Виставки стінгазет, плакатів, «захалявних книжечок», ілюстрацій до творів Т. Г. Шевченка, сценки з життя поета, чудові музичні номери й, звичайно, читання віршів Кобзаря – все викликало щирий відгук у душах присутніх.

Життя колективу кафедри не обмежується лише навчальною, виховною та науково-методичною роботою. Зацікавлення наших співробітників досить різноманітні – рукоділля, кулінарія, подорожі, спорт. Г. І. Віват – автор двох поетичних збірок – «Крилата душа» і «Біле і чорне». Також дві збірки віршів – «Бабусині казки»  і «Кольорові будні» – створено Н. В. Копач. О. І. Южакова займається перекладами з української на російську мову творів поетів ХХ-ХХІ ст.

Зараз на кафедрі працюють заві­дувач кафедри, доктор філологічних наук, професор Г. І. Віват, кандидати філо­­ло­гічних наук, доценти Я. В. Машарова, О. В. Нарушевич-Васильєва, О. І. Южакова, кандидат філологічних наук, ст. викладач А. В. Лупол, асистенти О. В. Гриньків, Т. Г. Казарян, Н. В. Копач, Л. Ю. Клушина, І. В. Лакомська, О. І. Філіпенко, О. В. Шевчук, О. К. Чаєнкова.